GENİM GENEL GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ A.Ş.

 

KURULUŞ;

1990 yılında ev dışı tüketim maddeleri toptan satışı amacıyla, ticaret hayatında faaliyet göstermektedir.

GELİŞİM ;

O yıllardan günümüze gelirken müşteri istekleri ve çağın gerekleri doğrultusunda, şirket yapılanması ve hizmet politikası şekillenmiştir. Bu süreç içinde önce satış pazarlama departmanı oluşturulmuş, Depo ve idari birimler Avcılar' da 4500 m2 kapalı alana sahip yeni binasına taşınmış, soğutuculu araç filosu tamamlanmış, kalite güvence belgeleri alınmıştır.

BUGÜN ;

GENİM A.Ş. Edirne' den İzmit' e kadar tüm Marmara bölgesinde 400' ü aşkın kurumsal müşteriye (fabrikalar, cateringler, restoranlar, oteller, askeri birlikler ) hizmet veren 16 adetlik araç filosu bulunan, 90 kişilik uzman kadrosuyla 5000 kalem ürün portföyünü hergün müşterileriyle buluşturan kurumsal bir yapı halinde gelinmiştir.

HİZMET ŞEKLİ ve POLİTİKASI ;

Hızla ilerleyen çağımızda firmalar müşterilerine sundukları hizmet kaliteleri ve çözüm uygulamalarıyla fark yaratabilmektedirler. Bunun bilinciyle GENİM A.Ş. sizlere çeşitli çözümler sunmaktadır.

ÇÖZÜM 1 ;

Pek çok ürünü ( konserveler, bakliyatlar, sebze - meyve, şarküteri, kırmızı ve beyaz et, temizlik maddeleri ve malzemeleri gibi ) tek tedarikciden alma kolaylığını sunmaktadır.

ÇÖZÜM 2 ;

Bununla birlikte her ürün grubu için ayrı ödeme vadesi problemide ortadan kalkmıştır. GENİM A.Ş. bütün ürün gruplarını size en uygun ödeme vadesinde birleştirilmektedir.

ÇÖZÜM 3 ;

Siparişlerinizin 24 saat içinde kapınıza teslim kolaylığını sunmaktadır.

ÇÖZÜM 4 ;

Alıp tükettiğiniz ürünlerin sağlık koşullarına uygunluğunu Gıda Mühendisleri ile GENİM A.Ş. sizin yerinize takip eder.

KALİTE GÜVENCE ;

İnsan sağlığı ve müşteri menfaatlerini korumayı ilke olarak gören GENİM A.Ş. Bu amaçla İYİ ÜRETİM UYGULAMALARI ( GMP ), TEMİZLİK HİJYEN ( SANİTASYON ) ve İYİ HİJYEN UYGULAMALARI konularındaki başarısıyla ISO 9001 ve HACCP kalite belgelerini almıştır. GENİM A.Ş. hizmet sürecinin her aşamasında yukarıdaki ilkeler doğrultusundaki uygulamaları eksiksiz yapar.

 

  • Satın alınan ürünlerde Tarım ve Köy İşleri bakanlığının üretim iznininin bulunması tartışmasız kuraldır. Ayrıca kalite belgeleri tercih nedenidir.
  • Mal kabul esnasında gıda mühendisi denetimiyle ürünler teslim alınır.
  • Her ürün kendine has uygun depolama koşullarında ( -18 C ve +4 C soğuk hava depoları, et işletme odası, kuru gıda deposu vb. ) muhafaza edilir.
  • Sevkiyatlar hergün temizliği ve hijyeni denetlenen soğutuculu araçlarla gerçekleştirilir.

Beyaz Hazır Yemek

2005 yılında,İstanbul Avcılar’da kurulan merkez mutfak ile hizmete başlayan Beyaz Hazır Yemek, bugün Silivri’de bünyesine katmış olduğu 1.200 m2'lik kapalı alana sahip, 5,000 kişilik yemek üretim kapasiteli şubesi ve Çerkezköy bölgesinde bulunan yaklaşık 5.000 kişilik yerinde üretim projeleri ile faaliyetlerine devam etmektedir. Deneyimli kadrosu ile kalite,hijyen ve lezzetten ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gösteren Beyaz Hazır Yemek;

 

  • Taşıma yemek hizmeti
  • Yerinde üretim hizmeti
  • Özel organizasyonlar; gibi konularda hizmet vermektedir.